صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 20

موضوع: اسرار روانشناسی بازار

شماره عضویت
    7504
    عنوان کاربر
    کاربر هزاره
    میانگین پست در روز
    3.56
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    6,013
    سپاس شده 22,759 در 4,628 پست
    ميزان امتياز
    5618
    Array
    حیفه این تاپیک خاک بخوره

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

2. 5 کاربر از پست مفید mohsen21 سپاس کرده اند .

شماره عضویت
    7504
    عنوان کاربر
    کاربر هزاره
    میانگین پست در روز
    3.56
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    6,013
    ميزان امتياز
    5618
    Array
    روانشناسی بازار سهام:

زمان مناسب برای کشیدن ماشه در بورس

توماس اس بولکووسکی در یکی از سلسله مطالب روانشناسی بازار سهام با عنوان تردید در انجام معاملات نوشته است: ایمیلی از یک معامله‌گر تازه‌کار دریافت کردم که در آن پرسیده بود: «چرا نمی‌توانم سهام خود را به موقع بفروشم؟» این شخص در صورتی که قیمت سهامی که خریده بود بالا می‌رفت، پس از مدت بسیار کوتاهی فکر می‌کرد قیمت به بیشترین نقطه رسیده و آن را زودهنگام می‌فروخت. اگر هم قیمت سهامی که خریداری کرده بود پایین می‌رفت، مثل آهویی که در جنگل در معرض خطر قرار گرفته، بی‌حرکت باقی می‌ماند. پیشنهادهای زیر را به او دادم:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

1. از دستور توقف زیان استفاده کن. اگر دستور توقف زیان را نزد کارگزار خود تعیین کنی، دیگر نیازی به تصمیم گرفتن برای فروش نخواهی داشت. فقط سعی کن که بهترین دستور را تنظیم و به کارگزار خود اعلام کنی. نقطه توقف زیان نباید فاصله بسیار کم یا بسیار زیادی از قیمت خرید داشته باشد. همچنین برای سهامی که افزایش قیمت خواهند داشت، از ابتدا هدف قیمتی را برای خود تعیین کن تا به محض رسیدن قیمت به آن هدف به طور خودکار از معامله خارج شوی.

2. از تخیل خود استفاده کن. تصور کن که این سهام متعلق به تو نیست. فکر کن که مادرت این سهام را خریده است. چه پیشنهادی به او خواهی کرد؟ خودت همان کار را انجام بده.

3. تظاهر کن که حرفه‌ای هستی. من یا یک معامله‌گر حرفه‌ای دیگر چگونه با چنین شرایطی برخورد خواهد کرد؟ آیا من تردید خواهم کرد یا به سرعت سهام در حال زیان را خواهم فروخت؟ هر جوابی که می‌دهی، همان کار را انجام بده.
    آیا این معامله‌گر به حرف‌های من گوش کرد؟ نه. به جای این که همراه با روند و افزایش و کاهش قیمت به معامله ادامه دهد، سیاست خرید و نگهداری را اختیار کرد و امیدوار بود قیمت سهم دوباره به سطوح بالاتر برسد و البته هرچه بیشتر زیان کرد.

چرا معامله‌گران تردید می‌کنند؟

بیایید به دلایل تردید معامله‌گران برای کشیدن ماشه و فروش سهام در حال زیان نگاهی بیندازیم.
    به یاد می‌آورم جایی خواندم که موش‌ها اگر دو گزینه غذا و خواب برایشان مهیا شود و قرار باشد تنها یکی از آنها را انتخاب نمایند، حاضرند به خود گرسنگی دهند اما بخوابند. زیرا که خواب دراین شرایط لذت بیشتری برای موش‌ها دارد. معامله هم مثل انتخاب این موش‌ها است.

اما نکته اصلی که می‌خواهم بگویم این نیست. اگر شما معامله را با زیان و احساس درد مربوط به آن تداعی کنید، دیگر تمایلی به انجام معاملات بیشتر نخواهید داشت. شما بردهای زیادی داشته‌اید (لذت) و احساس می‌کنید دیگر نمی‌توانید ببازید، بنابراین وارد معاملات خطرناک‌تری می‌شوید. رمز موفقیت در معاملات ایجاد توازن میان این دو است. به معاملاتی که سال گذشته یا هفته گذشته انجام دادید، فکر کنید. اگر به روش خود پایبند بودید، اکنون پول بیشتری داشتید یا پول کمتری؟ اگر دستور توقف زیان تعیین کرده بودید، آیا در حال حاضر در زیان کمتری
    نبودید؟
    اگر برای انجام یک معامله یا فروش تردید کنید یا دیر این کارها را انجام دهید، بنابراین دارید به احساس درد اجازه می‌دهید بر غریزه شما تاثیر بگذارد. تصور کنید که معامله بعدی به یکی از بهترین معاملات در سال جاری تبدیل خواهد شد. مثبت بیندیشید. این نکته را بفهمید که نمی‌توانید همیشه برنده شوید.
    بنابراین هر زیان فقط هزینه انجام این کسب و کار است. اگر یک سیگنال خرید دریافت می‌کنید، به سرعت بر اساس آن عمل کنید و تصور کنید آن موقعیت به سود خوبی تبدیل خواهد شد. تصویرسازی ذهنی مبنی بر خرید و سود بردن از یک معامله را مرتبا در ذهن خود تکرار نمایید. انجام این کار باعث خواهد شد ترس را سر جایش بنشانید. درست است که نمی‌توانید به این سادگی‌ها از دستش خلاص شوید، اما دیگر آن را غولی در برابر خود نخواهید یافت.

اهمیت سرعت در فروش

برای فروش هم، نحوه کار به همین صورت است. هنگامی که سیگنالی برای فروش از جایی دریافت می‌کنید، به سرعت آن کار را انجام دهید. تصور کنید که با انجام این کار در واقع زیان‌های خود را کم خواهید کرد.
    تصور کنید که اگر طبق برنامه از پیش تعیین شده عمل کنید، پرتفولیوی شما چه رشد خوبی خواهد داشت.
    همچنین می‌توانید برای بهبود کار خود، از جمله‌های خبری مثبت و قاطعانه استفاده کنید. «من بر اساس برنامه عمل خواهم کرد.» یا «هنگامی که یک سیگنال معاملاتی دریافت می‌کنم، به سرعت آن را انجام خواهم داد» این حرف‌ها و دستورالعمل‌ها را مانند یک ذکر چندین بار در روز برای خود تکرار کنید و به تدریج ذهن ناخودآگاه شما آن را به عنوان یک واقعیت خواهد پذیرفت. پس از مدت کوتاهی شادتر و موفق تر
    خواهید بود.
    معامله موفق تنها به ذهنیت و تفکر و روحیات شما وابسته است. مسائل مربوط به تردید را در خود حل کنید. بدین منظور تصور کنید هر معامله برای شما موفقیتی خواهد بود و سود کسب خواهید نمود. اگر هم زیانی در کار باشد، آن قدر ناچیز است که تنها می‌توان آن را هزینه انجام این کسب و کار تلقی کرد.

چند نکته کلیدی

در زیر به چند نکته کاربردی به طور خلاصه اشاره خواهم کرد:
    1. روی تکنیک تمرکز کنید. اگر بر اساس سیگنال‌ها و برنامه معاملاتی خود عمل کنید، پول بسیار بیشتری کسب خواهید کرد.

2. برای معاملات خود هدف قیمتی و حد ضرر داشته باشید. در صورتی که این حدود بالا و پایین را از ابتدای کار برای خود تعیین نمایید، بسیار موفق‌تر خواهید بود.

3. مثبت فکر کنید. تصور کنید که معامله بعدی که الان در حال آغاز آن هستید، به بهترین معامله سال برایتان تبدیل خواهد شد، و این تنها آغاز راهی برای موفقیت‌های بعدی خواهد بود.

4. هزینه انجام این کسب و کار را به خود یادآوری کنید. هر معامله ناموفقی تنها هزینه انجام این کسب و کار است. اگر زیان‌ها خیلی زیاد شوند به معنای خروج تدریجی شما از این کسب و کار خواهد بود.

5. از جمله‌های مثبت خبری استفاده کنید. این جمله‌ها مانند دارو برای ذهن و روح عمل می‌کنند.

این جمله‌ها را سه بار در روز تکرار کنید.

به خاطر داشته باشید که در بازار سهام کشیدن ماشه در زمان مناسب می‌تواند بسیار آسان باشد اما اگر آن را سخت بگیرید، کارتان دشوار می‌شود.

4. 5 کاربر از پست مفید mohsen21 سپاس کرده اند .

شماره عضویت
    7504
    عنوان کاربر
    کاربر هزاره
    میانگین پست در روز
    3.56
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    6,013
    ميزان امتياز
    5618
    Array
    10 اصل برای سرمایه گذارانی که هیچ وقت بازنده نیستند

یک سایت معروف و جهانی در زمینه آموزش سرمایه گذاری، 10 اصل را برای سرمایه گذاران بلند مدت بازار سرمایه را اعلام کرد که هیچ وقت بازنده نمی شوند.

به گزارش پایگاه خبری [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، درست است. هیچ اصل ثابت تعمیم پذیری برای سرمایه گذاریها هم نداریم اما در عین حال در هر بازار پولی و مالی اصول قابل اتکایی داریم که می توانیم با بکارگیری آن، بازی درست و قابل قبولی از خودمان به نمایش بگذاریم.

"اینوستا پدیا" که سایت جامع، معتبر و مهم در زمینه آموزش سرمایه گذاری، امور مالی شخصی و تحلیل بازار است در گزارشی 10 اصل را برای سرمایه گذارانی که رویکردِ بلندمدت اتخاذ کرده اند ارائه داد. در این گزارش آمده است: هر اصل، مظهر یک مفهوم اساسی است که هر سرمایه گذارِ بازار سرمایه باید آن را بداند و به آن پایبند باشد. سود سرمایه گذاران ماحصل فروش و بازی با سهم هایشان است.

اما سهامدارانی هم هستند که سهم هایشان را به امید افزایش قیمت، مدتهای مدت نگه می دارند. نگهداشت این دسته از سهم ها معمولا به علت کاهش قیمت سهام پس از خرید است. سهامداران در این شرایط به ایده نگه داشتن سهم تا رسیدن به نقطه خرید عمل می کنند. درحالیکه گاه فروشِ پس از اولین ضربات زیان، بهترین کاری است که باید انجام دهیم.

اطلاعات و اصولی که در پی می آید می تواند به سرمایه گذارانی که با کاهش قیمت سهام شان مواجه اند کمک کند. قرار نیست همیشه برنده باشیم. قرار است در این بازار نقش سواری برنده را ایفا کنیم. هیچ وقت از تحقق نشدن پیش بینی هایتان نترسید. هیچ وقت به سودهای شیرین تان مغرور نباشید. این مهمترین اصل بازی بلندمدت در بازار سرمایه است. باشیم و از بازی برد و باخت، از بازی ریسک در این بازار لذت ببریم.

1- کسی بازنده نیست اگر جزو بازیکنان بلندمدت بازار سرمایه کشورتان هستید بدانید که هیچ کسی، هیچ وقت بازنده نیست. همه آنانیکه رویکرد سرمایه گذاری بلندمدت را اتخاذ کرده اند به خوبی می دانند که دلیل حضوربلندمدت شان این است که هیچ وقت، بازنده نبوده اند. درست است که کارنامه سودشان با فراز و فرود همراه است اما در نهایت اگر سبد سهام شان، زیان داده است، سود هم داده است. این دسته از سهامداران به خوبی می دانند که هیچ تضمینی نیست که سهام شان بعد از یک افزایش قیمت و جهش ناگهانی قیمت، دوباره به قیمت پیشین بازگردد. با همین پیشینه این اصل را مطرح می کنیم که درخرید و فروش و نگهداری سهم های خوب و بد تان باید واقع بینانه و بر مبنای شرایط بازار عمل کنید. همانقدر که ارزش سهام های خوب را باید بدانیم همانقدر هم نباید ارزش سهام شرکتهای کوچک را دست کم بگیرید. درست که از دست دادن دارایی تان و تماشای هر روزه کاهش ارزش دارایی سخت است اما مهم این است که اشتباه تان را اذعان کنید. مهم این است که بپذیرید سهم هایی که خریده اید به ارزشمندی و خوبی ای که پیش بینی کرده بودید، نیست.

2- پاداش هیچ کسی را نپذیرید دومین اصل این است که از هیچکسی هیچ پاداشی نپذیرید. حتی اگر این فرد برادر، اقوام یا دوستان و معامله گران باشد، نباید پاداش بپذیرید. این پذیرش دریافت پاداش، شما را به دیگران مدیون می کند. بی دین به دیگران، بی دریافت پاداش از دیگران، پس از تحلیل و بررسی شرکتها، سهم تان را درست انتخاب کنید.

3- گاه در سایر بازارها کوتاه مدت، سرمایه گذاری کنید وقتی رویکرد اصلی شما، سرمایه گذاری بلندمدت در بورس است، خوب است گاهی نیز در سایر بازارها سرمایه گذاریهای کوتاه مدتی داشته باشید. نوسان قیمت سهام و به تبع آن نوسان احوال روحی شما طبیعی است. با سرمایه گذاری کوتاه مدت در بازارهای دیگر، وارد بازی هیجان انگیزی می شوید. خوب است گاه، این بازی را تجربه کنید.

4- نسبت P/E مهم است اما مورد تاکید نیست نسبتP/E یکی از شاخصهای مهم ارزیابی سهام است. شاخصی که در برخی کشورها به عنوان مهمترین معیار تصمیم گیری خرید یا فروش سهام است اما در عین حال این مهم را به یاد داشته باشیم که اهمیت بیش از حد به شاخص قیمت به درآمد برای تصمیم گیری نهایی خرید یا فروش سهام شرکت، خطرناک و نابخردانه است. نسبت P/E باید در رابطه با سایر متغیرها باید تفسیر شود. باید آن را در رابطه با دیگر فرایندهای تحلیلی استفاده کرد.

5- مقاومت در برابر خرید سهم های ارزان قیمت یکی از باورهای رایج و اشتباه سهامداری، خرید سهم های ارزان قیمت است. سهم هایی که گاه ارزش شان به زیر قیمت اسمی می رسد. همیشه در برابر وسوسه های خرید سهم های ارزان قیمت مقاومت کنید. احتمال زیان ناشی از سرمایه گذاری در سهم های ارزان، خیلی بیشتر از زیان ناشی از خرید سهم های گران قیمت است.

6- استراتژی خود را انتخاب کنید هر سهامداری شیوه و روش خاص معامله، خرید و نگهداری سهام را برمی گزیند. شیوه های بسیار متعددی برای موفقیت در بازار سرمایه وجود دارد. کافی است بدانید می خواهید چه کار کنید؟ سهامدار موفق بعد از انتخاب استراتژی معامله، با سهم های خوب و بد، سهم های ارزان و گران بازی می کند. سهامدار موفق، تعصبی به سهم های سبدش ندارد و متعصبانه به سهم هایش نمی چسبد. وارن بافت، در این زمینه توصیه بسیار خوبی دارد. او استراتژی ارزش محور را به سهامداران توصیه می کند. استراتژی ای که وی چندین دهه بر آن متمرکز بوده و سرمایه گذاریهایش را بر این محور انجام داده است. شیوه ای که هرچند مورد انتقاد رسانه ها و بسیاری دیگر قرار گرفت اما مانع کاهش ارزش دارایی های بافت طی همه این سالها بوده است.

7- تمرکز برای آینده بخش مشکل ساز تصمیم گیری تمرکز برای آینده این است که براساس واقعیت موجود و شرایط موجود می اندیشید و تصمیم می گیرید و عملی می کنید. این تصمیم ها گرچه آگاهانه است اما براساس شاخص ها و رخدادهای جاری است. این بسیار مهم است که برای حفظ تمرکز ذهن از داده و اطلاعات گذشته برای تعیین و انتخاب سهام شرکتهایی که قصد خریدشان را در آینده دارید استفاده کنید و ریسک تصمیم هایتان را برای آینده ای که نیامده است بپذیرید. اما این یک واقعیت است.

8- اتخاذ یک تصمیم بلندمدت تجربه ورود به بازار سرمایه برای بسیاری تجربه شیرینی است. بسیاری از سهامدارانِ تجربه اولی که سود خوبی نصیب شان شده است کسانی بوده اند که سهام شان را یک دوست یا یک مشاور سرمایه گذاری برای شان خریده است. لذت شیرین سود اولین سهامی که خریده اید را به یاد داشته باشید اما این را از یاد نبرید که این الگو قرار نیست الگوی سرمایه گذاریهای بعدی تان هم باشد. البته این بدان معنا هم نیست که شما در سرمایه گذاریهای بعدی، سود نکنید بلکه این به آن معناست که هرچیزی در بازار سرمایه امکانپذیر است: سود و زیان. تجارت فعال در بازار سرمایه نیازمند مهارتهای تخصصی است. مهارتهایی که آموختنی و البته تجربی است. تجارت فعال برای سرمایه گذارانی که سبک و روشی برای سرمایه گذاری ندارند، توصیه نمی شود. تجارت فعال برای گروهی از سهامداران توصیه می شود که انگیزه، زمان مناسب و منابع مالی دارند و خود را ملزم به آموزش های نوین می بینند.

9- پنجره افکارتان را باز بگذارید ابعاد و اندازه شرکتها نمی تواند ملاک تصمیم گیری انتخاب سهم ها و گنجاندشان در سبد سهام تان باشد. پنجره فکرتان را بگشایید و با مطالعه خبرها، سابقه و پیشینه شرکتها و رخدادهای آینده شان، بهترین تصمیم ها را برای خرید یا نگهداشت سهم هایتان بگیرید. با رفتار حرفه ای و بدون تعصب، میانگین سود سالانه سبد سهام تان را افزایش دهید.

10- نگران تاثیر مالیات شرکت ها بر قیمت سهام باشید اما سرمایه گذاری هایتان را متوقف نکنید تاثیر مالیات شرکتها بر قیمت سهام می تواند موجب نگرانی سهامداران باشد اما به یاد داشته باشید که این یک نگرانی ثانویه است. سهامدارانی که خاطره خوب سودهای شیرین را دارند، هرگز نمی توانند از بازی با سهم های سبدشان دست بردارند. پس بی ترس و نگرانی، با چشمانی باز، سهم هایتان را انتخاب کنید و به پیش بروید.

مترجم: حوریه رضایی زاده

6. 2 کاربر از پست مفید mohsen21 سپاس کرده اند .

شماره عضویت
    10
    عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.05
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    572
    سپاس شده 1,256 در 173 پست
    ميزان امتياز
    1131
    Array
    با سلام ؛ از شماره عضویت و تاریخ آن پیداست که از زمان مادها من در فروم عضویت داشتم. اما...
    1- پس از سالها تجربه ترید متوجه شدم که بازیهای مرسوم و رایج فرومهای ایرانی به هیچ وجه به درد ترید من نمی خوره؛ پس فعالیت هام رو نزدیک به 3ساله ترک کردم.

2- با کلنجار رفتن دهها مرتبه ایی کتاب مارک داگلاس شروع به سم زدایی و آشغال زدایی از محیط ذهنی خودم کردم تا رویکردی مثبت و ریسک پذیر نسبت به بازار پیدا کنم و فاکتور ترس رو به تدریج حذف کنم (هنوز رسوباتش مونده!)

3- بین تحلیل گرشماره یک شدن و تریدر موفق بودن دومی رو با روحیاتم سازگار یافتم. پس تکلیفم رو با خودم روشن کردم.

4- بین چارتیست بودن و زیر رو کردن ملاحظات فاندی دومی رو با روح و روان و دستگاه گوارشم سازگارنیافتم.پس بوسیدم و گذاشتم کنار. (با کمال احترام نسبت به فاندامنتال کارهای قدر ایران زمین)

5- بین هیاهو و شهرت و اسم در کردن و فضای آرام به دور ازتنش و سرگرمی های فروم نشینی گوشه نشینی رو انتخاب کردم که بزرگان گویند: هر آن کس زدانش برد توشه ایی جهانیست بنشسته در گوشه ایی

6- بین بورس یا فارکس بیشترین تمرکزم رو روی دومی قرار دادم و نتایج 8ماهه بسیاری خوبی هم بدست آوردم.

7- در پایان هم بین اثبات نظرات و عمل به آنها عمل به آنها رو انتخاب کردم تا محیط ذهنی و هیجانیم بهم نریزه .در پایان هم برای شما آرزوی بهترین ها رو دارم. شب خوش روزگار به کام

پ.ن: راستی چرا جناب بهزادی بن شدند؟؟؟ خود بنی بوده یا....!!!؟؟؟
    تصاویر پیوست شده

8. 5 کاربر از پست مفید Ramin pedram سپاس کرده اند .

شماره عضویت
    10
    عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.05
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    572
    ميزان امتياز
    1131
    Array
    با سلام؛ من با بهترین سایت های تحلیلی و بهترین تحلیل گرهای بازار سرمایه از دور و نزدیک آشنا بودم. و تحلیل برخی از اونها هم بسیار خوب و پر محتوی بوده و هست. نکته جالب این هست که عده ایی از این افراد همواره در

این فروم ها دارند تکرار می کنند ((همانطور که گفتم.... همانطور که پیش بینی شد..... همانطورکه.....!!!!) رخ داد ... اتفاق افتاد..... ش______________د...!!!! ولی تا به حال یکی شون نیومده با سند و مدرک به

دیگران نشون بده که چند درصد موارد طبق تحلیل

خودش ترید داشته و نتیجش چی بوده و چی شده!! چرا چون در اکثر موارد حتی به تحلیلشون نیز اعتماد نمی کنند و نگران ضرر وزیانشون هستند. چرا ؟ چون به لحاظ روانشناسی ریسک رو با آغوش باز و از عمق وجودشون

نتونستند پذیرا باشند.

و تمام آموزش هایی هم که دیدند در راستای اجتناب از
    ریسک و ضرربوده یعنی همون مکانیسمی که ((ترس)) رو بر بالای سر معاملات مستولی می کنه......پیروز باشید

10. 5 کاربر از پست مفید Ramin pedram سپاس کرده اند .

شماره عضویت
    10
    عنوان کاربر
    کاربر سایت
    میانگین پست در روز
    0.05
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    572
    ميزان امتياز
    1131
    Array
    درود بر دوستان ؛ حرف هایی که میخام بزنم فقط برای اون دسته از دوستانی هست که خود قصد ماهیگیری دارند. واز این کار لذت خاص خود را می برند. در حالی که هم ماهی تو

بازار زیاده و الا ماشاء الله ماهی فروش! به قول حافظ خدا بیامرز: خاطرت کی رقم فیض پذیرد هیهات.............. مگر از نقش پراکنده ورق ساده کنی.

بعد از 7سال سرگردانی و بالا و پایین زدن تمام روش های تحلیل و شگردها و ابزارهای ترکیبی و....... متوجه شدم تنها و تنها نکته قابل اتکا و اعتماد نسبی همانا خود خود چارت

قیمت و سطوحی هستکه آنها خلق می کنند و بس. که در تمام تایم فرم ها قابل برسی هستند. و تمامی ابزارها و شگردهایی که خلق شدند بجای ساده کردن موضوع که ممکن

نبوده بیشتر و بیشتر برپیچیدگی امر دامن زدند

که صد البته دکون بازار داغی رو برای آموزندگان تحلیل تکنیکال فراهم کردند. و آنها همینک در ایران سرافراز مشغول برگزاری کلاس های چند صد هزاری تا چند میلیونی هستند.!!

و هرگز و هرگز حاضر نیستند گزارشی مبسوط و مستدل از یک سال ترید خود در بازار به احدی ارائه نمایند.!!!!

طرف اصلی من دوستانی هستند که قصد دارند با اتکا به خود سودی دلچسب و گوارا از بازار کسب کنند. پس تا می توانید بازار را ساده و ساده تر ببینید و خودتون رو در میان کلافی از الگوها و ابزارهانپیچید. شاد و پر سود باشید

12. 6 کاربر از پست مفید Ramin pedram سپاس کرده اند .

شماره عضویت
    7504
    عنوان کاربر
    کاربر هزاره
    میانگین پست در روز
    3.56
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    6,013
    ميزان امتياز
    5618
    Array
    مقاله حاضر ترجمه مطلبی است که نایل فولر یکی از معامله گران و روانشناسان بازار مالی اخیرا آن را منتشر کرده است.

به گزارش [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]»، نایل فولر معامله گری است که علاوه بر موارد تکنیکال به روانشناسی اهمیت زیادی می دهد و طبق گفته هایش ۳ سال مداوم ضرر کرده است و چند بار حساب معاملاتی اش نابود شده اما در همین انتخابات اخیر آمریکا بیش از ۵۰۰ هزار دلار سود کرده است. برای همه ما رسیدن به این موفقیت آرزوی بزرگی است، اما رسیدن به این موفقیت نیازمند ۳ اصل اساسی است اول دانستن علم تکنیکال ( در روش آقای فولر پرایس اکشن )، دوم مدیریت ریسک و سرمایه، سومین و مهمترین عامل کنترل مفز است که مقاله حاضر به توصیف آن می پردازد
    .
    آیا تا بحال برایتان اتفاق افتاده است که بعد از برد در یک معامله سخت اغلب در معامله بعدی پول زیادی از دست د اده باشید؟

خوب شاید بشود بعضی وقت ها جلوی آن را گرفت، حداقل برخی مواقع نگاه کنید بعد از یک پیروزی، احساساتی برانگیخته می شود که می تواند به این منجر شود که معامله گر مجددا به بازار برگردد بدون اینکه هیچ سیگنالی دریافت کرده باشد. یک اعتماد به نفس کاذب و اعتیاد به معامله و غرور ناشی از پیروزی کافی است تا به مسیر معامله شما پایان دهد. بعد از پیروزی ما دوباره به چارت نگاه می کنیم و دنبال پترن هایی می گردیم که اصلا وجود ندارند خودمان را متقاعد می کنیم که باید به بازار برگردیم... ناخودآگاه قبل از اینکه ادامه بدهم اجازه بدهید مطلبی را به طور شفاف بگویم. شما معاملات زیان دهی خواهید داشت که نمی توانید مانع آنها شوید، این ضرر ها به لحاظ آماری کاملا طبیعی است که از نحوه معامله شما ناشی می شود من در مورد آن ها صحبت نمی کنم، منظور من معاملات ضرر دهی است که شما می توانید از آنها جلوگیری کنید معاملاتی که ناشی از احساسات و جریان شیمیائی مغز است که شما از آن ناآگاه هستید و باید برای کنترل آن برنامه ریزی کنید
    .
    چرا ما تمایل داریم که بعد از پیروزی ببازیم ؟
    خطرناک ترین زمان ترید در واقع بعد از یک پیروزی است جائی که بنظر می رسد بعضی از شما سورپرایز خواهید شد این یک دلیل کاملا علمی دارد که ما باید از آن آگاه باشیم. بعد از یک پیروزی احساس خوبی دارید ، قابل انکار نیست ، نمی توانید آن احساس را متوقف کنید این احساس شادمانی می تواند به یک فاجعه منجر شود که از آن آگاهه نیستید و اینکه چطور آن را مدیریت کنید . سیستم عصبی دوپامین به لحاظ شیمیائی احساس خوبی را در مفز شما آزاد می کند وقتی که چیزی شما را شاد می کند مثلا موفقیت در یک معامله ، حالا خطر آغاز می شود چرا که مغز می خواهد دوباره آن احساس را تجربه کند و شما به دوپامین معتاد می شوید (برای مطالعه در مورد dopamine اینجا را مطالعه کنید(. برای یک معامله گر معنای آن این است که بعد از یک پیروزی دوست دارد که مجدد وارد معامله شود و حالا شروع به انجام کار های احمقانه کرده و طرح معاملاتی خود را فراموش می کند چون مغز ما به طور ناخود آگاه به دوپامین معتاد شده است . بعد از یک پیروزی میزان دوپامین افزایش پیدا می کند و حالا مغز به طور خودکار میزان ریسک را کاهش می دهد ( با افزایش حجم معامله ) و این چیزی است که باعث می شود از طرح معاملاتی مان دور شویم. احساس شادی ناشی از پیروزی باعث می شود که مغز به انجام هر کاری دستور دهد تا آن احساس را مجددا به دست آورد. مانند هر اعتیاد دیگری از جمله اعتیاد به مواد مخدر و قمار "دوپامین" در معز آزاد می شود و دیگر به این کاری ندارد که این برای بدن شما ضرری دارد یا نه ؟ عملی که شما را وادار می کند به معامله وارد شوید و به دنبال پول باشید تا شاد شوید . امیدوارم توانسته باشم تا نظر شما را به این خطر جلب کرده باشم چیزی که می تواند خط تباهی شما را آغاز کرده و حساب معاملاتی شما را نابود کند . به عنوان یک معامله گر ما باید از این احساس طبیعی آگاه باشیم. دوپامین همچون یک تیغ دولبه است که هم میتواند عادت های خوب را تقویت کند و هم عادت های بد را. این به شما بستگی دارد تا مطمئن شوید که با آن، عادت های خوب را تقویت می کنید.حالا شما باید آگاه باشید تا مغز خود را کنترل کنید بجای اینکه مغز ، شما را در راه های منفی کنترل کند
    .
    خوب حالا متوجه شدید که چقدر راحت می شود بعد از یک معامله سودده پول از دست بدهید .حالا وقت آن است که بدانید چطور می توانید در دام این تله نیافتید . شما به فیلتر هایئ نیاز دارید که در محل های بخصوص ، مانع رسیدن سوخت احساسی به شما بشود ، جلوگیری از رسیدن سوخت دوپامین برای ترید.
    راه حل جلوگیری از این اشتباه این است که شما مطمئن باشید که فقط در معرض روش معاملاتی خودتان هستید و برای این موضوع شما نیاز دارید که سیستم معاملاتی خودتان را تعریف کنید. شما باید یک روش معاملاتی بسازید و از آن اطاعت کنید. این موضوع شما را از مواردی که در بالا گفته شد باز می دارد . ما نیاز داریم که از واکنش های شیمیائی مغزمان آگاه باشیم و یاد بگیریم که چطور آنها را فیلتر کنیم و برنامه های خودمان را دنبال کنیم تا مانند دوپامین سبب نشوند که به سادگی به معامله معتاد شویم
    .
    خلاصه ای از اقداماتی که برای مبارزه با حس -زیاده روی -در معامله بعد از پیروزی نیاز دارم
    :

•داشتن یک استراتژی معاملاتی واقعی (روشی که شما آن را به طور کامل می فهمید و می توانید آن را تعریف کنید)
    .
    •داشتن یک طرح معاملاتی که بر اساس استراتژی فوق ساخته شده است
    .
    •مطمئن شوید که فقط در معرض روش معاملاتی خودتان هستید که بخوبی تعریف شده است
    .
    •شما به یک چک لیست نیاز دارید تا همه چیز را برای ورود به معامله کنترل کنید و مانع رسیدن سوخت دوپامین به روش معاملاتی تان شود
    .
    طولانی ترین سفرها با قدم اول برداشته می شود برای اینکه از ورود به معاملات ضرر ده خودداری کنید وقت آن رسیده است که قدم اول را بردارید
    اگر مثل گاو گنده باشی ، می دوشنت ،
    اگر مثل خر قوی باشی ، بارت می کنند ،
    اگر مثل اسب دونده باشی ، سوارت می شوند ،
    فقط از فهمیدن تو می ترسند.

دکتر شریعتی

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

14. 3 کاربر از پست مفید mohsen21 سپاس کرده اند .

شماره عضویت
    7605
    عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.40
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    13,028
    سپاس شده 3,036 در 539 پست
    ميزان امتياز
    1237
    Array
    سلام،
    در تاریخ 27 دیماه 1393 از یکی از کاربران سایت با نام کاربری
    قدرت پنهان در پیام خصوصی راهنمائی خواستم
    وایشان مطلب ذیل را جواب فرمودند. با سرچ و مراجعه به پروفایل ایشان در همین سایت مطالبی در قالب جملات
    کوتاه خواهید یافت که با دید روانشناسی براساس تجربیات شخصی خود ایشان است.
    البته من همان موقع از ایشان درخواست کردم که جواب را در یک تاپیک برای استفاده همگان قرار دهند که نشد.

نقل قول نوشته اصلی توسط قدرت پنهان
    با سلام و عرض ادب

دوست گرامی بنده مطالبی را بطور خلاصه وار خدمت شما عرض میکنم و با عرض پوزش که کمی با صراحت و جدی حرفهام را به شما میزنم و امیدوارم ازم نرنجید!

افرادي كه در بازار سرمايه فعاليت دارند از گروه هاي مختلف هستند كه اصلي ترين اونها ميتونن در دسته هاي زير تقسيم شوند:
    1- سرمايه گذاران حقوقي و بزرگ نيازي به تحليل ندارند چون اطلاعات در اختيار آنهاست و حتي جريان اطلاعات رو تغيير ميدهند همواره موفق هستند .
    2- سرمايه گذاران حقوقي كوچك معمولا با استفاده از ارتباطات به بخشي از اطلاعات گروه اول دسترسي دارند و يا از تيم هاي تحليل گر حرفه اي براي كارهاي خودشان استفاده مي كنند معمولا بيشتر مواقع موفق هستند.
    3- سرماه گذاران حقيقي با سرمايه كلان اينها افراد مستقلي نيستند و معمولا گروهي از دست اندر كاران گروه 1 و 2 هستند و اينها هم معمولا ضرر نمي كنند .
    4- سرمايه گذاران حقيقي خرد پا اين افراد موجي هستند كه شما مي بينيد اكثرا تو اين فروم ها و تو تالارهاي بورس پلاس هستند مثل خودمون !!!!!
    اما گروه 4 خودشون چند گروه دارند
    4-1) تحليل گر هاي بدون سرمايه . اين گروه يا سرمايه ندارند يا جرات سرمايه گذاري ندارند و يا با سرمايه ناچيزي فعال هستند البته آدمهاي باهوشي هستند و معمولا تحليل هاي آنها برخي مواقع درست از آب در مي آيد اما فضاي مجازي را محل خوبي براي بزرگنمايي خود مي بينند و با ادعاهاي نجومي كه من اينقدر ميليارد سرمايه رو فلان سهم و بهمان سهم دارم ابتدا وجه اجتماعي ايجاد مي نمايند تا افراد تحليل هاي آنها را بزرگ نمايي كرده و اعتباري براي خود ايجاد كنند اين افراد بعد ها از اين اعتبار خود براي ايجاد درآمد استفاده مي كنند و خوب چون يك عده بوقچي دورشون جمع ميشن اينها هم از اين بازار سرمايه مستقيم و غير مستقيم سود مي برند بزرگ ترين سود اين گونه افراد همون دنباله روها و بوقچي هاي بدبخت و طرفدارهايي هستند كه دور اين افراد جمع شدند زيرا چشم بسته دنبال حركت هاي سردسته مي روند و بطور معمول 80 %‌آنها ضرر مي كنند تا سر دسته سود كند و البته همواره سردسته ها راه هايي براي اينكه سلب مسوليت كنند دارند .
    4-2) سرمايه گذاران مستقل . اين افراد با دانشي كه دارند درست يا غلط بر روي سهام هاي خاص تحليل هاي خودشون رو دارند و معمولا سود مختصري نيز مي كنند اين گروه اصول سرمايه گذاري را سرلوحه قرار مي دهند و هيچگاه بر اساس اطلاعات غلط يا شايعات تريد نمي كنند . تحليل هاي ايشان معمولا مستقل و گاهي نيز بر اساس بر آورد سرمايه گذاران بر روي سهام ها است و معمولا قمار باز نيستند .
    4-3) دنباله روها اين گروه معمولا در تالارهاي فيزيكي و مجازي در رفت و آمد هستند و همواره دنبال افرادي هستند كه معروف هستند در سرمايه گذاري سود مي كنند و حركات ايشان را تقليد مي كنند معمولا مجبور هستند دائما به تعريف و تمجيد سر گروه ها بپردازند تا شايد بيشتر گيرشان بيايد البته همانطور كه گفتم 20%‌اين گروه سود مي كنند .
    4-4) موج سوارها . اين گروه كه كلا چه سود كنند چه ضرر اوت اوت اوت هستند اينها فقط نگاه مي كنند كجا يك عده جمع شدند ميرن همونجا بعبارتي تا بوي كباب به دماغشون مي خوره ميپرن توي تو صف و خبر ندارن كه راستي راستي كباب مي دن يا دارن خر داغ مي كنند . اين گروه رو هر روز تو صف هاي خريد و فروش سهام مي بينيم ( اصلا كار ندارن سهم ديروز صف خريد بوده تا مي بينن امروز صف فروش اول صف حاضرن )‌تو اين گروه بعضي وقت ها شانسي شانسي يكي سود مي كنه اونهم در حد لاليگا و ميره جزو سردسته ها بعد نونش تو روغنه !!!
    4-5) مجمع روها . گروهي كه از دو گروه قبلي معقول تر هستند و مثل گروه 2 رفتار مي كنند با كمي تفاوت . كارشون رفتن به مجامع و استفاده از اطلاعات منتشره شركت ها است اين گروه هم روش تقريبا مناسبي دارند و كمتر ديده مي شه كه ضرر كنند اينها معمولا روشهاي تحليلي موجود رو زياد قبول ندارند و تحليل هاشون بيشتر بر اساس داده هاي عيني و جمعي است .
    4-6) و .....

16. 4 کاربر از پست مفید shahabi.ma سپاس کرده اند .

شماره عضویت
    7605
    عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.40
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    13,028
    ميزان امتياز
    1237
    Array
    نقل قول نوشته اصلی توسط قدرت پنهان
    ادامه...

براي جلوگيري از طولاني شدن بقيه رو ولش اما باز يك دسته بندي است
    1- عده اي كه سالهاست تو بورس هستند و تقريبا دستشون اومده چه خبره !!!
    2- تازه واردها
    روي سخنم با تازه واردهاست که شاید شما نیز یکی از آنها باشید!
    خوب فكر كنيد و ببينيد مي خواهيد جزو كدوم گروه باشيد من خودم تو برخي از اين دسته بنديها قرار گرفتم ! بدبخت ترين گروه دنباله روها و موج سوارها هستند اينها كساني هستند كه سود بقيه رو تامين مي كنند و خودشون هيچي نمي شن .نكات ايمني زير رو در نظر بگيريد .
    1- رفتي توسايت ديدي يك عده استاد استاد مي كنند دنبال يكي دو نفر مواظب باشين شايد گروه دنباله رو ها هستند تا به خودت بيايي افتادي تو هچل
    2- اگه روش تحليلي براي خريدو فروش و استراتژی خاصی نداری!! بيخيال شو . آلوده بشي بدبخت شدي رفته ....
    3- ديدي يك نفر سرمايه اش تو بورس 5 برابر شده خيال نكن طرف خداي بورس ممكنه شانسي بوده تو حركت بعديش ممكن 80%‌ضرر كنه خودش مشكل نداره چون سرجمع معاملاتش سود ميشه اما تو كه دفعه قبل همراهش نبودي جات سينه قبرستونه !!!!!
    4- خيلي از چيزايي كه تو بورس نوشته ميشه كلی است و چون نفهميدي فكر نكن حتما چيز مهمي يا عجيب غريبيه و شما حاليت نيست!!1 نه ممكنه خود طرف هم حاليش نباشه يا اينكه از دستي يه چيزي پرونده ببينه ميگيره يا نه . بعضي ها ميرن چهارتا كلمه قلمبه سلمبه ياد ميگيرن يك ملتي رو سر كار ميزارن !
    5- هر كي هرچي گفت ببين ولي باور نكن مگر اينكه تحليل خودت اونو تاييد كنه بعد بگرد ببين تحليل مستقلي وجود داره كه نقضش كنه اگه بود دوباره بايد تحليل را انجام بدي .
    6- اوني كه زياد پست ميزنه يا تشكر داره دليل نيست كه داناييش بيشتر باشه. خوب فكر كني ميفهمي چرا!
    7- تو هر فرومي كه بري از ابتداي روز راه اندازيش تا همين لحظه تو هر صفحه با اين جمله روبرو مي شي " حركت سهم شروع شده " " شناورش كم شده " " سهم خشك شده " " سهم كف خودش رسيده " " از اين كمتر نميشه " " الگوهاي افزايشي مشاهده ميشه " و ... ( خودم هم گاهي جو گير ميشم بر اساس تحليل خودم مي گم ). اما ده تا تحليل درست درمون نمي بيني بعد هم اگه دقت كني سهام قيمتش ده بار بالا پايين ميشه تو اين مدت افراد هم يك پاسخ مي نويسند كه ديدي گفتم بالا ميره (‌حالا يارو فكر نمي كنه كه بالاخره هر پايين بالا و هر بالايي پايين داره !!)‌پس تا ديدي چهار تا پست اينجوريه جو گير نشو بري سهم رو بخري بدون مطالعه... وسلام.

( متن کمی طولانی شد و مجبور شدم در دو مرحله برای شما ارسال کنم)

18. 4 کاربر از پست مفید shahabi.ma سپاس کرده اند .

شماره عضویت
    7605
    عنوان کاربر
    کاربر فعال
    میانگین پست در روز
    0.40
    لایک کرده
    0
    لایک شده
    0
    سپاس ها
    13,028
    ميزان امتياز
    1237
    Array
    به نقل از سایت فراچارت: کتاب صوتی فارسی هفت گناه کشنده در معامله گری

20. 4 کاربر از پست مفید shahabi.ma سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)